Εργαστήριο Ειδικής Αγωγής και Συμβουλευτικής της Οικογένειας

ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

Ποιοτικά/ θεραπευτικά δεδομένα

Δεκέμβριος 2022 - Φεβρουάριος 2023:

Ώρες θεραπειών

Αριθμός ωφελούμενων: Στο Εργαστήριο παρέχονται θεραπευτικές υπηρεσίες σε 16 παιδιά και στους γονείς τους (συνολικά 12 οικογένειες). Πρόκειται για 15 παιδιά προσχολικής ηλικίας με διάγνωση «Διαταραχή Αυτιστικού Φάσματος (ΔΑΦ)» και 1 αγόρι 14 ετών με διάγνωση: «Σύνθετες γνωστικές, συναισθηματικές και κοινωνικές δυσκολίες», αδελφός δίδυμων αγοριών με ΔΑΦ που παρακολουθούνται στο Εργαστήριο (δεν υπάρχει δαπάνη για τον εν λόγω ωφελούμενο καθώς ένας φιλόλογος και ένας μαθηματικός παρέχουν αφιλοκερδώς τις υπηρεσίες τους).

Για το διάστημα από 01/12/2022 έως τις 28/2/2023 έχουν παρασχεθεί συνολικά 2.074 ώρες θεραπευτικών υπηρεσιών. Από αυτές 151,5 ώρες παράλληλης στήριξης στο γενικό σχολείο (υπό την εποπτεία έμπειρης θεραπεύτριας) και 80,5 ώρες θεραπειών στο Εργαστήριο (υπό την εποπτεία της Διευθύντριας του Εργαστηρίου) παρέχονται, χωρίς δαπάνη, από φοιτήτριες αφενός του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών Ειδικής Αγωγής του Παιδαγωγικού Τμήματος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και αφετέρου του Τμήματος Ψυχολογίας του ΕΚΠΑ, ενώ 24 ώρες ενισχυτικής διδασκαλίας έχουν παρασχεθεί εθελοντικά από έναν φοιτητή του Παιδαγωγικού Τμήματος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Φεβρουάριος - Οκτώβριος 2022:

Αριθμός ωφελούμενων: Στο Εργαστήριο παρέχονται θεραπευτικές υπηρεσίες σε 14 παιδιά και στους γονείς τους (συνολικά  12 οικογένειες).  Πρόκειται για 13 παιδιά προσχολικής ηλικίας με διάγνωση «Διαταραχή Αυτιστικού Φάσματος (ΔΑΦ)» και 1 αγόρι 13 ετών με διάγνωση:  «Σύνθετες γνωστικές, συναισθηματικές και κοινωνικές δυσκολίες».

Κατά τους μήνες Φεβρουάριο - Οκτώβριο 2022 πραγματοποιήθηκαν:

• Θεραπευτικά προγράμματα σε παιδιά, συνολικής διάρκειας 2.307 ωρών
  • Εκπαιδεύσεις γονέων (home programming), συνολικής διάρκειας 25 ωρών
  • Συμβουλευτική καθοδήγηση γονέων, συνολικής διάρκειας 119 ωρών
  • Αξιολογήσεις,  συνολικής διάρκειας 18 ωρών
  • Εποπτείες θεραπευτών, συνολικής διάρκειας 110 ωρών

Οι θεραπείες παρέχονται   εντός των ακόλουθων χρονικών διαστημάτων: Δευτέρα   9:00-19:30, Τρίτη 9:00-20:30, Τετάρτη 9:00-20:00, Πέμπτη 9:00-20:00, Παρασκευή 9:00-20:00.

Απασχόληση   προσωπικού:   Το   προσωπικό   του   Εργαστηρίου   απαρτίζεται   από  13 θεραπεύτριες  (5 ψυχολόγοι και 8 ειδικοί παιδαγωγοί) με πολυετή θεραπευτική εμπειρία στις εφαρμογές της Ανάλυση της Συμπεριφοράς και στην παροχή θεραπευτικών υπηρεσιών σε παιδιά με ΔΑΦ, τη  διευθύντρια του Εργαστηρίου, κλινική ψυχολόγο, καθηγήτρια κα. Αγγελική Γενά, η οποία εκτός από το εποπτικό και ερευνητικό έργο παρέχει συμβουλευτική καθοδήγηση στους γονείς των παιδιών με ΔΑΦ, τον κ. Πέτρο Γαλάνη, ειδικό παιδαγωγό που ανήκει στο Εργαστηριακό και Διδακτικό Προσωπικό του Τμήματος, ο οποίος παρέχει διοικητικό και ερευνητικό έργο, την κα. Βουτσαδάκη, Φιλόλογο, η οποία παρέχει 15 ώρες το μήνα διοικητικό έργο και την κα. Μπασδέκη, ειδική παιδαγωγό, η οποία έχει αναλάβει την ενημέρωση της ιστοσελίδας και την προβολή του έργου του Εργαστηρίου.